MEMUR AKADEMİ SINAV PLATFORMU

KULLANIM ÖNERİLERİ

Saygıdeğer Kullanıcı,

Öncelikle memurlar.net sınav platformu olarak iyi çalışmalar diler, platformumuzun kariyeriniz için faydalı olmasını temenni ederiz.

Bu yazımızda sizlere platformumuz ve sorularımızdan tam verim alabilmeniz ve sınavlarınıza tam teşekküllü hazırlanabilmeniz için birtakım önerilerde bulunacağız. Aşağıda sırasıyla belirteceğimiz önerileri dikkatle uygulamanız, çalışmalarınızdan alacağınız verimi arttıracaktır.

Saygılarımızla...

GENEL KULLANIM

1. Sınavınızla ilgili paketi satın aldığınızda https://uye.memurlar.net/global/security/memberlogin.aspx adresine giderek sağ üst bölümden kullanıcı girişinizi yapınız. Daha sonra hesabınızda aktive edilmiş paketinizi görüntülemek için sol üst kısımdan "Hesabım" kısmına tıklayınız. Böylelikle paketiniz karşınıza gelecektir.

2. Platformumuzda soru çözümü bakımından kullanıcının yüksek verim alabilmesi için dört farklı soru çözme alanı oluşturulmuştur. Bunlar;

Hesabınıza ilk girdiğinizde karşınıza bu seçenekler çıkacaktır.

Bu alanın hemen altında "Konu Bazlı Soru İstatistikler", "Yanlış Cevaplarım" ve "Favorilerim" sekmeleri bulunmaktadır.

Konu Bazlı Soru İstatistikleri kısmından çözdüğünüz sorularda hangi alanlarda kaç doğru ve kaç yanlış yaptığınızı ve böylelikle hangi konuya yoğunlaşmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Soru bazlı istatistik kısmında, çözmüş olduğunuz her bir sorunun, sınav bölümünü kullanan adaylarca ne oranda doğru veya yanlış çözüldüğünü görebilirsiniz.

Ayrıca hesabım kısmında sayfanın alt kısmında, günlük olarak kaç soru çözdüğünüzü görebileceğiniz istatistik alanı bulunmaktadır. Bu istatistikler yoluyla çalışma temponuzu ayarlayabilirsiniz.

Yanlış Cevaplarım kısmına tıkladığınızda bugüne kadar çözdüğünüz ve yanlış yaptığınız soruları tekrar çözme imkânınız bulunmaktadır. Böylelikle yanlış yaptığınız soruyu ve sorunun çözümünü dilediğiniz zaman inceleyebilir, ilgili konuya ilişkin performansınızı arttırabilirsiniz.

Favorilerim kısmı ise soru çözerken beğendiğiniz ya da daha sonra tekrar incelemek istediğiniz soruları biriktirmek için kullanacağını bir alandır. Soruların hemen üst kısmında bulunan "Favorilerime Ekle" butonuna tıklayarak bu soruları hesabınıza kaydedebilirsiniz. Daha sonra favorilerinize eklediğiniz soruları "Favorilerim" kısmından görüntüleyebilir ve tekrar inceleyebilirsiniz.

Favorilerim listenizi temizlemek isterseniz, hesabınıza giriş yaptığınızda sayfanın altında bulunan günlük soru çözme istatistiklerini gösteren kısımda bulunan "Favori listemi temizle" düğmesini kullanabilirsiniz.

3. "Seçtiğim Konulardan Rastgele Soru Çöz" kısmında, daha iyi öğrenebilmeniz açısından, takip eden soruların %60'ı hiç çözmediğiniz, %30'u yanlış çözdüğünüz, %10'u ise doğru çözdüğünüz sorulardan gelecektir.

"Tüm Konulardan Rastgele Soru Çöz" ve "Seçtiğim Konulardan Rastgele Soru Çöz" kısımlarında karşınıza çıkan soruları artık öğrendiğinizi düşünüyor ya da soruyu tekrar görmek istemiyorsanız, sorunun üstünde yer alan "Tekrar Gösterme" düğmesini işaretleyebilirsiniz. Böylece bu sorular bir daha karşınıza çıkmayacaktır.

Hesabınıza giriş yaptığınızda sayfanın altında bulunan günlük istatistikleri gösteren bölmeden, "Tekrar Gösterme"ye tıklayarak gizlediğiniz soruları, "Gizlediğim soruları aç" düğmesine basarak tekrar etkinleştirmeniz mümkündür.

4. Son olarak soru çözerken soruda bir hata tespit ettiğinizde sorunun hemen sağ üst kısmında yer alan "Sorun Bildir" düğmesi üzerinden bize geri dönüş sağlayabilirsiniz. En kısa sürede sorun incelenip hata varsa düzeltme işlemi yapılacaktır.

ÇALIŞMA NOTLARI

Sınavlarda sürekli olarak çıkan bazı kanunlar, çalışma notları şekline dönüştürülmüştür. https://sinav.memurlar.net/calisma-notlari/ adresinden bu notlara ulaşabilirsiniz. Zaman içerisinde Not?lara eklemeler yapılacaktır.

SORU ÇÖZÜMÜ

1. Siz değerli kullanıcılarımıza önerimiz soru çözmeye "Seçtiğim Konulardan Rastgele Soru Çöz" veya "Tüm Konulardan Rastgele Soru Çöz" alanından başlamanızdır. Bu alanda, karşınıza sorumlu olduğunuz konulardan veya sizin seçmiş olduğunuz konudan rastgele sorular gelecektir. Her soruyu çözdüğünüzde veya boş bıraktığınızda sorunun altında bulunan "Çözümü Göster" düğmesi üzerinden sorunun çözümünü görebilirsiniz.

Konu bazlı rastgele soru çözmek ve çözümlerini incelemek sizi denemeleri daha sağlıklı çözebilmek için hazırlayacaktır. Ayrıca birçok konuyu ayrı ayrı veya ardışık olarak çözmek, çözümlerini incelemek kapsamlı bir konu tekrarını da sağlayacaktır.

2. Birçok soruda sizin için "DİPNOT" adı altında ipucu niteliğinde akılda kalıcı bilgiler hazırlanmıştır. Hangi alandan soru çözerseniz çözün, çözümü incelerken bu "DİPNOT"lara dikkat etmenizi önemle vurgulamak isteriz. Zira "DİPNOT"lar, hem o soruyla ilgili ipucu niteliğinde özet bilgiler içermekte hem de başka sorulara için de ipuçları barındırmaktadır.

3. "Tüm Konulardan Rastgele Soru Çöz" kısmından yeterli sayıda soru çözdüğünüze kanaat getirdiğinizde "Deneme Sınavı Oluştur" alanında 1 tane deneme sınavı oluşturarak kendinizi deneyebilirsiniz. Böylelikle eksiklikleriniz olduğu konular varsa onları da görebilirsiniz. Eğer eksiklerinizin olduğunu düşündüğünüz alanlar varsa bu alanları "Seçtiğim Konulardan Rastgele Soru Çöz" alanından seçerek, konu odaklı çalışma yapabilirsiniz. Böylelikle tüm konulardan yeterli çalışma yapabilirsiniz.

4. Geriye kalan denemelerinizi bir plan yaparak kullanmanızı tavsiye ederiz. Düzenli olarak kullanacağınız deneme sınavlarıyla hem kendinizi sınayabilir hem tüm hazırlık sürecinde hangi konulara odaklanmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz. Yine bu süreçte "Çıkmış Soru Çöz" alanından daha önce sınavlarda çıkmış sorulara ulaşabilirsiniz. Bu soruların çözümleri de diğer sorularda olduğu gibi sorulara iliştirilmiştir.

Denemelerinizi "Deneme Sınavı Oluştur" kısmından oluşturabilirsiniz. Burada denemenizin zorluk seviyesini ayarlayabilirsiniz. Süresiz deneme sınavlarında sayaç olmadan sınavlara devam edebilir, süreli denemelerde ise gerçek sınav süresine uygun olarak kendinizi test edebilirsiniz. Süreli deneme sınavlarında, süre bitiminden itibaren işaretleme yapamayacağınızı ve sınava devam edemeyeceğinizi unutmayınız. Sınav bitiminde sınavı bitir düğmesine basarak sınavı tamamlayabilirsiniz. Yine süre bitimlerinde de bu düğmeye basmanız yeterli olacaktır.

Deneme sınavlarını çözerken ekranı sağ tarafında bulunan sanal optik formu üzerinden istediğiniz soruya ulaşabilir, boş sorularınızı görebilirsiniz. Sınav bitiminde doğru veya yanlış seçenekler farklı renklerle size gösterilmiş, yanlış ya da boş sorulara hızla ulaşmanız için kolaylık sağlanmıştır.

Ne kadar çok soru çözer ve denemeleri ne kadar ciddiye alırsanız, sınavda da o kadar başarılı olacağınızı unutmayınız. Soruların çözümlerinin size konuları anlatacak şekilde hazırlandığını dikkate alarak, çözümleri de okumanız yararınıza olacaktır.

Başarılar dileriz...